Knihovna – rodinný dům, realizace 2014

knihovna

Uspořádání

Krásný světlý podkrovní prostor určený pro knihovnu nebyl na zařizování náročný. V původní místnosti byl na podlaze koberec, ten byl nahrazen dubovými masivními parketami. Pokládku provedla firma Heth.

Návrh

Plánovaná knihovna byla logicky umístěna do jediného rohu s neskoseným stropem. Požadavek investorů byl na jednoduchou – účelnou konstrukci z kvalitního materiálu. Proto byl vybrán dub, a aby byl využitý jeho potenciál, je knihovna navržená s masivními sloupky, poličky jsou variabilní dle potřeby. Na spodní skříňky, určené pro domácí administrativu, byly na zakázku vyrobeny úchytky v pasířství Sekal. Součástí knihovny je i ozdobný kryt na topení. Celou zakázku provedlo skvěle osvědčené truhlářství pana Josefa Váni z Malé Hraštice nedaleko Prahy.

Realizace

Pro příjemné posezení s knihou byla zvolená kožená pohovka v tmavočervené barvě včetně taburetu. Stůl a přístavný stolek v koloniálním stylu byly zakoupené v Donate v Praze. Stejně jako stylová stolní lampa. Pak už je jen součástí místnosti pianino pro chvíle s hudbou, v níž mají majitelé velkou zálibu.

Dekorační předměty pocházejí z cest po celém světě, částečně jsou i po předcích majitelů. Pozornost především přitáhnou vázy v Jordánsky či řeckých Iónských ostrovů. Na stěnách visí papyry z Egypta či ikona z Řecka. Kromě menších grafik má dominantní místo pastel Jakuba Demela.

Záclony a závěsy jsou z látky německé společnosti Ado. Koberec Tekke pochází z Turkmenistánu. Stropní čočka byla zakoupena v pasířství Čermák z pražských Vinohrad.