Kuchyně – rodinný dům, realizace 2012

37tit

Uspořádání

Původní uspořádání

Původní uspořádání této kuchyně nebylo příliš šťastné. S ohledem na dveře a okna bylo možné jen řešení do 2 linií a to bránilo ve vhodném umístění jídelního stolu. Byla tedy nejdříve nutná rekonstrukce celé místnosti, především přesunutí dveří do komory. Tím se získal prostor, který umožnil umístění kuchyňské linky do tvaru L a většího jídelního stolu.

Návrh

Nové uspořádání

Při návrhu této kuchyně bylo třeba také respektovat styl obývacího pokoje, který přímo navazuje na kuchyni. Majitelé mají sbírku obrazů a starožitností vzhledem k tomu, že se do novostavby přestěhovali z pražské vily z 30. let. Pán domu měl navíc trochu nestandardní požadavek, tedy vytvoření lavice-lůžka, na kterém by mohl příjemně trávit odpolední siestu.

Realizace

Na zemi zůstala původní dlažba Rako, ale byly zvoleny jiné obklady, tentokrát italské společnosti Casa Dolce Casa řada Clays, Mosaico Nordic 5×5 cm. Atypickou kuchyni z dubového masivu vyrobilo truhlářství Josefa Váni z Malé Hraštice. Vzhledem ke složitosti prvků i prostoru kuchyně byla nejdříve připravena dřevotřísková a kartonová maketa. Kuchyně totiž tvoří jeden kus, který jde od posuvných dveří, přes vestavěnou lednici, rohový dřez až k oknu.

Spotřebiče byly vybrány od společnosti Whirlpool v nerezovém provedení. Velkou zásluhu o skvělé provedení kuchyně měla i společnost Foit kamenictví z pražského Zlíchova, protože bylo třeba udělat desku jen ze dvou kusů se vsazeným dřezem a vyspádovanými drážkami a rovněž se spojením na okenní parapet. Byl použit materiál leštěná žula ivory braun orange v síle 3 cm.

Do kamene byl vsazen keramický řez Cisterna Villeroy & Boch včetně menšího odkapávacího dřezu. Velmi zdařilá jsou pískovaná skla v horních skříňkách, které provedla firma Glarea pana Lukáše Milana z Vinohrad.

Na základě návrhu byla rovněž udělána lavice s matrací, stolem a židlemi. Závěsná lampa se závažím byla vybrána od německé společnosti Menzel. Záclony byly ušity společností Heimtex, jedná se kombinaci záclony s květinovým motivem a neutrální látky na římskou roletu. Ostatní dekorace pocházejí z různých koutů, ze Skandinávie, Mallorky, Francie, a například modrý talíř typický pro holandskou keramiku je z bazaru z holešovické tržnice. Matrace na lavici a polštáře byly vyrobeny na zakázku čalouníkem a doplněny o produkci Ikea.